Oddział Ginekologiczno-Położniczy - 1 piętro
Ordynator
lek. Beata Wojciechowska
specjalista II stopnia w dziedzinie położnictwa i ginekologii
Z-ca Ordynatora
lek. Tomasz Gołębiewski
specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii
Lekarze
lek. Eryk Pięcikowski
specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii
specjalista ginekologii onkologicznej
lek. Mirosław Kuna
specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii
lek. Paweł Świć
specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii
lek. Lech Środek
specjalista II st. w dziedzinie położnictwa i ginekologii
lek. Zbigniew Nizik
specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii
Rezydenci
lek. Katarzyna Gwizdała
lek. Diana Horpinich
Położna Oddziałowa
Mirosława Szyszko
specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego
Z-ca Położnej Oddziałowej
mgr Marzanna Rafałowska
specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego
Sekretarka
mgr Justyna Zawadzka
O NAS
W ramach oddziału działa:
-
Izba Przyjęć
-
Pododdział Położniczy z Patologią Ciąży
-
Odcinek Ginekologiczny
-
Blok Porodowy z Blokiem Operacyjnym
-
Pracownia Ultrasonograficzna
WARUNKI POBYTU
Odcinek Ginekologiczny i Odcinek Położniczy dysponuje salami 1, 2 i 3-osobowymi. Sale wyposażone są w telefon, telewizor i dostęp do Internetu.
Nasz oddział posiada możliwość odbycia porodów rodzinnych w miłej, intymnej atmosferze. Wykwalifikowany personel zapewnia bezpieczeństwo pacjentkom i ich rodzących się dzieci. Odwiedzający są mile widziani w godzinach 13:00 do 18:00, a w weekendy od 11:00 do 18:00.
ZAKRES DZIAŁALNOŚCI ODDZIAŁU
Na Odcinku Ginekologicznym wykonywany jest pełen zakres operacji ginekologicznych włącznie z operacjami onkologicznymi.
W ramach leczenia zabiegowego oferujemy:
- wyłuszczenie mięśniaków macicy
- usunięcie macicy
- zabiegi na szyjce macicy
- operacyjne leczenie zaburzeń statyki narządu rodnego oraz nietrzymania moczu
Na Odcinku Ginekologicznym przebywają również pacjentki wymagające szybkiej diagnostyki, co zazwyczaj łączy się z wykonaniem niedużego zabiegu. Są to np. pacjentki z problemami okresu postmenopauzalnego czy nieprawidłowymi wynikami cytologicznymi. Po wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych wychodzą w ramach „hospitalizacji jednego dnia”.
Kobiety dojrzałe uważają, że mają już problemy ginekologiczne za sobą i często w ogóle nie chodzą do lekarza. Właśnie w późnym wieku zaczynają się problemy z narządem rodnym. Oprócz nowotworów, które w tym wieku są przyczyną krwawień, występują zaburzenia statyki narządu rodnego łącznie z wypadaniem macicy. Dlatego każda kobieta, również po menopauzie, czyli po ostatniej menstruacji, powinna co roku poddać się badaniu ginekologicznemu z okresowym badaniem cytologicznym co 3 lata.
Narodziny dziecka są jednym z najważniejszych momentów życia kobiety, mając to na uwadze oferujemy naszym pacjentom profesjonalną opiekę personelu bloku porodowego, którzy w razie konieczności podejmą niezbędne działania dla ustabilizowania stanu zdrowia mamy i dziecka. Porody prowadzone są w doskonałych warunkach, w atmosferze zrozumienia i życzliwości.
Na sali porodowej jest możliwość skorzystania z:
- worków SACO
- drabinek, piłek
- imersji wodnej pod prysznicem
- niefarmakologicznych metod łagodzenia bółu porodowego (masaż okolicy krzyżowej, żelowe chłodne okłady, rekaksacja, pozycje wertykalne podczas porodu)
W Oddziale wdrożony został Standard łagodzenia bólu okołoporodowego. Oprócz niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu, dostępne są także środki farmakologiczne, takie jak:
- środek o nazwie ENTONOX podawany drogą wziewną, który ma działanie przeciwbólowe i rozluźniające
- znieczulenie przewodowe zewnątrzoponowe
Blok Porodowy został wyposażony w aparat KTG z bezprzewodowymi pelotami, dzięki czemu kobiety rodzące mogą swobodnie się poruszać w obrębie Bloku Porodowego w trakcie monitorowania czynności skurczowej macicy i tętna płodu.
Kobiety po porodzie mają możliwość skorzystania z konsultacji wykwalifikowanych fizjoterapeutek uroginekologicznych, które udzielą praktycznych wskazówek jak zadbać o siebie po porodzie naturalnym oraz cięciu cesarskim.
Informacje dotyczące porodów znajdziesz pod:
RODZAJE SCHORZEŃ LECZONYCH NA ODDZIALE
- krwawienie we wczesnym okresie ciąży (poronienie), krwawienie przedporodowe, przedwczesne odklejenie łożyska i łożysko przodujące, nadciśnienie tętnicze wikłające ciąże, poród i połóg, niepowściągliwe wymioty ciężarnych, poród przedwczesny lub poród zagrażający od 32 tyg trwania ciąży, ciąża przenoszona, inne powikłania ciąży nie zaklasyfikowane gdzie indziej
- poród prawidłowy, ciąża mnoga, nieprawidłowe położenie lub przodowanie nieprawidłowych części płodu, niestosunek porodowy, nieprawidłowości narządów i tkanek miękkich miednicy, rozpoznane lub podejrzewane nieprawidłowości płodu wpływające na postępowanie medyczne w stosunku do matki, wielowodzie, inne stany związane z jama owodni i błonami płodowymi
- inne wskazania do opieki i interwencji związane z czynnością porodowa i porodem gdzie indziej nie zaklasyfikowane
- zapalenie jajników, jajowodu, przymacicza i otrzewnej miednicy małej, choroby zapalne macicy zapalenie szyjki macicy, pochwy i sromu, gruczolistość (endometrioza), wypadanie macicy i pochwy, choroby niezapalne jajnika, jajowodu i więzadła szerokiego, macicy nie sklasyfikowane gdzie indziej, choroby niezapalne pochwy, choroby niezapalne szyjki macicy, choroby niezapalne sromu i krocza, bóle i inne objawy związane z żeńskimi narządami płciowymi
- zaburzenia miesiączkowania i inne nieprawidłowe krwawienia z żeńskich narządów płciowych, choroby okresu przekwitania i po okresie przekwitania
- niepłodność kobieca, inne choroby żeńskich narządów płciowych, zaśniad groniasty, inne nieprawidłowości rozwoju jaja płodowego, ciąża obumarła wczesna, powikłania po poronieniu, ciąży pozamacicznej i zaśniadzie groniastym, zatrzymanie lub osłabienie czynności porodowej
- nieprawidłowości akcji porodowej (nieprawidłowa czynność skurczowa), poród przedłużony
- powikłania ze strony pępowiny
- uraz porodowy krocza i sromu (z wyłączeniem nacięcia krocza)
- inny uraz położniczy, krwotok poporodowy, zatrzymanie łożyska, resztek łożyskowych lub błon płodowych w macicy, bez krwotoku, inne powikłania czynności porodowej i porodu gdzie indziej nie zaklasyfikowane, zakażenie połogowe, powikłania ze strony układu żylnego w okresie ciąży i połogu, zakażenia sutka i brodawki sutkowej związane z porodem, zaburzenia hematologiczne płodu i noworodka (transfuzja u noworodka), objawy dotyczące układu moczowego, inne objawy dotyczące jamy brzusznej i miednicy
Dysponujemy następującym sprzętem diagnostycznym oraz zabiegowym:
- Ultrasonografia ginekologiczna i położnicza
- Aparat USG wyposażony w sondy objętościowe do diagnostyki 3D i 4D
- Inkubatory
- Kardiotokografy + telemetria
- Amnioskop
- Stanowiska Intensywnej Opieki Noworodkowej
- Detektor tętna płodu
- Zestaw do histeroskopii
- Zestaw endoskopowy
- Ssak elektryczny
- Próżniociąg położniczy
- Kleszcze położnicze
Zapisy pacjentek na planowe zabiegi ginekologiczne odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 87 620 95 40, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00
Przyjęcia pacjentek do zabiegów planowych odbywają w wyznaczonym uprzednio pacjentce terminie w Izbie Przyjęć w godz. 7.00-8.00.
Odbiór wyników badań w sekretariacie oddziału, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00. UWAGA! Ze względu na epidemię SARS-CoV-2 wyniki histopatologiczne do odwołania przesyłane są pacjentkom za pośrednictwem poczty. Możliwe jest także ustalenie innego, alternatywnego sposobu odbioru wyniku.