Pracownia Endoskopii
Kierownik
mgr Urszula Olszewska
Lekarze
lek. Irena Mroczko
specjalista II st. w dziedzinie chorób wewnętrznych
lek. Dariusz Zając
specjalista II st. w dziedzinie gastroenterologii
specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych
Sekretarka
mgr Marzanna Sarosiek
O NAS
W Pracowni Endoskopii zatrudniona jest wykwalifikowana i doświadczona kadra medyczna. Z Pracownią współpracują lekarze zatrudnieni w Oddziale Chirurgii Ogólnej oraz lekarze zatrudnieni w Oddziale Chorób Wewnętrznych. Opiekę pielęgniarską sprawują doświadczene i wykwalifikowane pilęgniarki.
Pracownia Endoskopii dysponuje dwoma klimatyzowanymi salami endoskopowymi, salą z nowoczesnymi myjniami endoskopowymi oraz przylegającą salą obserwacyjną. Na wyposażeniu Pracowni są nowoczesne urządzenia umożliwiające szerokie spektrum badań diagnostycznych i zabiegów endoskopowych. Dzięki systemowi archiwizacji danych wykonywana jest do badań dokumentacja fotograficzna i możliwe jest rejestrowanie każdego badania z zapisaniem na nośniki elektroniczne. Nowoczesne, w pełni zautomatyzowane myjnie endoskopowe gwarantują bezpieczeństwo przed przeniesieniem infekcji. Każdorazowy proces mycia i dezynfekcji aparatu endoskopowego jest potwierdzony wydrukiem generowanym automatycznie po zakończeniu procesu mycia endoskopów. Szafa do suszenia i przechowywania endoskopów zapewnia w pełni kontrolowany proces suszenia aż do 10 endoskopów oraz przechowywanie ich w ściśle kontrolowanych warunkach, przeciwdziałąjących ponownej kontaminacji.
W PRACOWNI YKONUJEMY:
- gastroskopię z testem ureazowym w kierunku zakażenia Helicobacter pylori
- gastroskopię z testem ureazowym w kierunku zakażenia Helicobacter pylori i pobraniem wycinków do badania histopatologicznego
- sigmoidoskopię
- kolonoskopię
- kolonoskopię z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego
- kolonoskopię z polipektomią i badaniem histopatologicznym
- wytworzenie gastrostomii odżywczej (PEG)
- tamowanie krwawień z dolnego i górnego odcinka przewodu pokarmowego (mechaniczne, termiczne, iniekcyjne)
- opaskowanie żylaków przełyku
- usuwanie ciał obcych ze światła przewodu pokarmowego
- ECPW (endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna) z zabiegiem sfinkterotomii, ekstrakcji złogów z dróg żółciowych, protezowania dróg żółciowych
W PRACOWNI WYKONUJEMY RÓWNIEŻ BRONCHOSKOPIĘ:
Bronchoskopia (BRONCHOFIBEROSKOPIA) to diagnostyczne badanie endoskopowe dróg oddechowych (tchawicy i oskrzeli), wykonywane za pomocą bronchofiberoskopu, urządzenia wprowadzanego przez nos lub usta. Zabieg najczęściej wykonuje się w celach diagnostycznych, ale również w celach terapeutycznych (usuwanie ciał obcych, odessanie zalegającej wydzieliny). Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, wprowadzając aparat przez usta lub nos, kolejno oglądając poszczególne odcinki dróg oddechowych. W trakcie badania możliwe jest pobranie materiału do dalszej oceny (popłuczyn oskrzelowo-pęcherzykowych, wycinków do vadania histopatologicznego).
Główne wskazania do badania to:
- krwioplucie
- duszności o niejasnej przyczynie
- przedłużający się lub napadowy kaszel o niejasnej przyczynie
- nawracające zapalenie płuc lub dolnych dróg oddechowych, zwłaszcza zlokalizowane z tym samym miejscu
- duża ilość wydzieliny śluzowej lub ropnej
- zespół żyły głównej górnej
- podejrzenie uszkodzenia tchwaicy lub oskrzela
- podejrzenie zachłyśnięcia lub aspiracji ciała obcego
- aspiracja treści żoładkowej lub substancji żrących
- podejrzenie nowotworu nosogardzieli, tchawicy, oskrzeli
- zmiany w obrazie radiologicznym m.in.: niedodma lub rozdącie płuc, cień guzowaty lub okrągły, rozsiane zmiany w płucach, powiększenie węzłów chłonnych wnęk oraz śródpiersia, nieprawidłowy zarys lub przebieg tchawicy i oskrzeli, przewlekłe zapalenie opłucnej z obecnością płynu w jamie opłucnej, porażenia, porażenia nerwu przeponowego, krtaniowego
Do przeciwskazań należą między innymi:
- ciężka niewydolność oddechowa i ciężka niewydolność serca
- ciężkie zaburzenia rytmu serca
- zaburzenia krzepnięcia krwi
Z usług Pracowni korzystają pacjenci Szpitala, a także ci, którzy mają skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty.
Rejestracja czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 14:00.
Istnieje również możliwość rejestracji telefonicznej pod numerem: 87/620-95-61, 87/621-97-33. Dokumenty wymagane od Pacjentów podczas rejestracji: skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty, PESEL.
DO POBRANIA
Ulotka informacyjna o ECPW
ulotka informacyjna o gastroskopii
ulotka informacyjna o kolonoskopii
upoważnienie do odebrania wyniku badania